Výlety

Výlet tuktukem okolo Trincomalee

Návštěva horkých pramenů Kanniya hot springs. Sedm typů zdravých studní s horkou vodou, každá studna má jinou teplotu. Je to místo rituálních ceremonií, významné hinduistické místo. Poté návštěva chrámu Sri Laxmi Narayna.

Výlet do 10km vzdáleného města Trincomalee

  • město s bohatou koloniální historií - od roku 1617 do 1947 se zde vystřídali Holanďani, Portugalci, Francouzi a Britové.
  • Prohlídka místního rybího trhu, trhu s tropickým ovocem, zeleninou a dalšími místními pochutinami
  • Návštěva portugalské koloniální pevnosti „Fort Frederick“ a Swami Rock – hinduistický chrám, nabízí fascinující výhled na nejkrásnější přírodní přístav v Asii.

Fort Fredrick (Fort z Triquillimale) je tvrz vybudovaná portugalskými kolonisty v Trincomalee, dokončena v roce 1624 nl, postavena na Swami Rock-Konamamalai z trosek světově proslulého starověkého hinduistického chrámu Koneswaram (chrám tisíců pilířů). Chrám byl zničen portugalským koloniálním Constantino de Sá de Noronha za Phillipa III , okupníka z Jaffna království a Malabarské země. Na Konamalai mysu byla také postavena nová vesnice portugalských a tamilských lidí, 50 portugalských vojáků a uvnitř pevnosti, kostel pojmenovaný po "Nossa Senhora de Guadalupe". Pevnost Triquillimale byla rozebrána a přestavěna Nizozemci v roce 1665, přejmenována na Fort Fredrick.

Sigiriya

Sigiriya (Lví skála) je starověký palác, nacházející se v Matale okrese nedaleko města Dambulla. Jedná se o místo historického a archeologického významu, kterému dominuje masivní skála vysoká téměř 200 m (660 ft). Podle starověké Srí Lanské kroniky Culavangsha, bylo toto místo zvoleno králem Kaśyapy (477-495 nl) pro jeho nový kapitál. Postavil si svůj palác na vrcholu této skály a vyzdobil ho po stranách barevnými freskami. Na malé náhorní plošině asi v polovině skály postavil bránu v podobě obrovského lva. Název tohoto místa je odvozen právě z této struktury - Sīhāgiri - Lví skála. Hlavní město a královský palác byl opuštěný po králově smrti. Místo bylo používáno jako buddhistický klášter až do 14. století. Sigiriya je dnes na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je to jeden z nejlépe dochovaných příkladů starověkého městského plánování. Jedná se o nejnavštěvovanější historickou památkou na Srí Lance. Díky své historické hodnotě byla oblast v roce 1982 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Od roku 1991 je celý jeskynní komplex zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Minneriya safari

Minneriya je národní park severní centrální provincie. Tato oblast byla určena jako národní park dne 12. srpna 1997, původně byla deklarována jako přírodní rezervace v roce 1938. Důvodem pro vyhlášení území jako chráněného je chránit povodí z Minneriya nádrže a divokou zvěř v okolí . Nádrž má historický význam, byla postavena králem Mahasen ve třetím století našeho letopočtu. Park je v období sucha živnou půdou pro sloní populace přebývajících v lesích Matale, Polonnaruwa a Trincomalee okresů. Spolu s Kaudulla a Girithale, tvoří Minneriya jednu ze 70 významných ptačích území (IBA) Srí Lanky.

Polonaruwa

Polonnaruwa je město, které vzniklo v 11. století za vlády indické dynastie Chola. V době svého rozkvětu ve 12. století zde vznikly rozsáhlé zahrady, velké množství soch Buddhů, mnoho paláců i mnoho dalších staveb, které zde existují dodnes v relativně dobře zachovalém stavu. Od roku 1982 je celé toto starobylé město zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Anuradhapura

Anuradhapura je starobylé město, známé pro své dobře zachovalé ruiny starověké civilizace, jehož počátky sahají až do 4. století př. n. l.. Po nějaké době se na dlouhá století stalo toto město centrem politického i náboženského života celého ostrova. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou srílanskou archeologickou lokalitu, o rozloze více než šestnáct čtverečných mil (40 km ²). Od roku 1982 je Anuradhapura součástí světového dědictví UNESCO.

Dambulla

Jeskynní chrám Dambulla, známý také jako Zlatý chrám Dambulla, je chrám ležící v centrální části Srí Lanky nedaleko města Dambulla. Tento chrám byl místem bojů v letech 1919 a 1984. Je to jeden z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných jeskynních chrámů na Srí Lance. Je zde velké množství nástěnných maleb a převážně buddhistických, ale i hinduistických soch.

Kandy

Kandy je druhé největší město po Colombu. Poslední hlavní město éry starověkých králů na Srí Lance. Město leží uprostřed kopců v náhorní plošině Kandy, která překračuje oblast tropických plantážích, zejména čaje. Kandy je i administrativní a náboženské město. Je domovem chrámu Buddhova zubu (Sri Dalada Maligawa), jednoho z nejposvátnějších míst pro konání bohoslužeb v buddhistickém světě. Podle buddhistické tradice je zde uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO.

V Kandy je dále možné navštívit Královskou botanickou zahradu nebo tradiční Kandy a venkovské tance, součastí vystoupení je polykání ohně a chůze po žhavém uhlí. Po cestě do Nuwara Elyia - ,,Little England,, ve výšce 2.000 m.n.m. je možná návštěva čajových plantáží a továrny na zpracování čaje.

Pigeon Island

Výlet lodí na panenský neobydlený ostrov Pigeon, vzdálený cca 10 km z pláže 108 Palms, s korálovými útesy a výhledem na kilometry panenských bílých pláží. Na ostrově možnost šnorchlování cca 2 hod., možnost spatřit 50cm žraloka bíložravého. Národní park Pigeon Island je jedním ze dvou mořských národních parků na Srí Lance. Jsou zde k vidění jedny z nejlepších zbývajících korálových útesů na Srí Lance. Pigeon Island byl určen jako útočiště v roce 1963. V roce 2003 byl přejmenován na národní park. Ostrov byl používán jako střelnice během koloniální éry. Pigeon Island je jedním z několika chráněných oblastí zasažených tsunami v Indickém oceánu v roce 2004.

Pozorování delfínů a velryb

 Plejtvák obrovský je největším tvorem, který kdy žil na Zemi. Jedním z míst, kde ho můžete spatřit na vlastní oči, je ostrov Srí Lanka.

 

Mihintale

Mihintale leží 12 km východně od Anuradhapury a je to slavné budhistické místo. Právě zde se roku 247 př. n. l. anurádhapurský král Dévánampija Tissa setkal s Mahindou, synem indického buddhistického vládce Ašóky, a byl obrácen právě na buddhismus. Schodiště vedoucí nahoru tvoří 1 840 starobylých schodů.

Nuwara Elliya

Nuwara Elliya je okresní město v Centrální provincii na Srí Lance. Leží v horách nedaleko nejvyššího vrcholu země Pidurutalagala. Město bývá nazýváno Malá Anglie. Nachází se zde jediné dostihové závodiště na Srí Lance, golfové hřiště, množství klubů a dalších budov z koloniálního období, plantáže, vodopády a fantastické scenérie.

Rybářský výlet

Výlet do rybářského území v indickém oceánu. Na výběr jsou dvě varianty lovení, na místě a v pohybu na třpytku. Můžete ulovit tuňáky, případně různé druhy korálových ryb. Lovení zabere přibližně 2 hodiny, pak se vracíte zpátky do resortu. Rybářský prut vám bude zapůjčen.


Aktivity

Šnorchlování ze břehu