Proč 108 Palms Beach Resort?

Při hledání názvu jsme čerpali ze skryté symboliky tak, abychom při hledání toho správného místa napověděli těm, kteří "ví". Toto nejposvátnější buddhistické a hinduistické číslo bylo posvátné již ve starověku. Spisy uvádějí mnoho různých výkladů symboliky čísla 108:

 • Je součinem všech číslic v magickém trojúhelníku 1 22 333.
 • Dále např. 108 = 9 x 12, tj. je součinem devíti planet a 12 znamení zvěrokruhu.
 • Je symbolem čtyř čtvrtí měsíce v každém z 27 lunárních stavů a konstelací (108 = 4 x 27).
 • Číslo 108 je dělitelné devíti a ještě součet číslic v tomto nejposvátnějším buddhistickém čísle je také 9. (Číslice 9 jako největší možná číslice je také posvátná).
 • Je uváděno, že člověk provede za 24 hodin 21600 dechů, které se skládají z 60 cyklů po 360 dýchnutích, tj. ve dvanáctihodinovém dnu provede 10 800 dýchnutí.
 • Číslo 108 má i jeden velmi praktický význam pro recitaci manter.

Velryby?

Ano, velryby již tři roky po sobě pravidelně připlouvají do naší oblasti v období březen-duben-květen. Jejich pozorování patří k obrovským atrakcím, vyplouvá se při východu slunce kolem 6. hodiny, velryby bývají 10-15 km od pobřeží. (20-30 minut plavby). Ve člunu bývá max 5-6 osob, v tomto období je téměř 100% šance také vidět delfíny. Člun se často dostává na vzdálenost 10 m od velryb, z nichž některé dosahují 12-15 m. Obrovská atrakce, která se zatím naštěstí nestala příliš masovou. Kolem osmé se lodě vrací zpět na resort, což je pravý čas na snídani. Cena se pohybuje od 20 USD na osobu.

Panenské pobřeží severovýchodu

Srí Lanku navštívilo v roce 2009 pouhých 300 000 návštěvníků, v roce 2011 to bylo 500 000 a letos se poprvé překonala hranice 1 mil. návštěvníků. 90% z nich míří na jih a pouhých 10% na okruhu zavítá z oblasti Sigiria - Dambula - Anaradhapura - Polonaruva do 80 km vzdálené oblasti panenských pláží Trincomalee - Uppaveli - Nilavelli které se táhnou směrem na sever. Oblast je výjimečná především díky dlouhé sezóně, která trvá od konce prosince do konce října (severovýchodní monzun je zde od listopadu do konce prosince).


Napsali o nás

Srí Lanka – hit sezóny 2020 podle National Geographic

možnost relaxace, sportovního vyžití i objevování místní historie

 • každodenní odlety z Prahy i Vídně
 • skvělé ceny letenek již od 14 000 Kč
 • dobrá bezpečnostní situace na celém ostrově
 • celoročně stabilní počasí s teplotami kolem 30 °C

Rozhovor

Objevte krásy a tajemství ostrovního státu Srí Lanky. Poznejte ráj na zemi, o němž se zmiňuje již nejstarší psaný epos Rámájana ze 3. století př. n. l. Vydejte se za krásami centra ostrova s více než 40 vodopády v oblasti čajových plantáží Nuwara Eliyou, zvanou také „malá Anglie“ odkazující na koloniální historii s buddhistickými
a hinduistickými chrámy! Na ostrově najdete například i osm památek UNESCO. Nabídka je pestrá, vybrat si můžete jeskynní chrám Dambulla, monumentální skálu Sigiria, bývalé hlavní město Polonaruva, koloniální pevnost Galle, poslední město sinhálských králů, a chrám Buddhova zubu Kandy, první královské město Anuradhapura, národní park Yalla, kde žije několik set divokých slonů. Pro milovníky architektury je na Srí Lance, kromě unikátních zachovalých památek na portugalské, holandské a britské koloniální období trvající téměř půl tisíciletí, také mnoho odkazů na jednoho z nejtalentovanějších architektů našeho věku Joffrye Bawa. Tento vizionář stavitelství nepřekonatelným způsobem zasadil moderní funkcionalistické stavby do džungle. Skvělou ukázkou jeho tvorby jsou například Lunugana, Blue Water Hotel, Lighthouse, Galery Caffe v Kolombu a další.

K perlám ostrova dále patří sloní útulek Pinawella, posvátná Adamova hora, zahrada koření v Matale nebo botanická zahrada poblíž Kandy v Peradenii. Při cestách po Srí Lance objevíte i rýžová políčka, tropické pralesy, dlouhé panenské pláže lemované palmami, ze kterých můžete vidět místní rybáře sedící v širém moři na kůlech a čekající na svou kořist. Pokud budete mít štěstí, v měsících březen až květen je zde pravidelně k vidění velké množství velryb.

Milovníci sportu a romantiky ocení atraktivní trekingy za východem slunce. Vyznavačům adrenalinových zážitků ostrov nabízí možnost raftingu, kaitingu a také surfingu. Mekkou těchto sportů se stala především Arugam Bay na severním pobřeží. Hráči golfu mohou prověřit svůj handicap v The Royal Colombo Golf Clubu, Victoria Golf v Kandy nebo Nuwara Eliya Golf Clubu, které všechny patří k více než 120 let starým britským koloniálním hřištím. Naopak nejmladší ostrovní golfové hřiště Eagle bylo dostavěno v loňském roce asi 10 km od nejkrásnějšího přírodního přístavu v Asii Trincomalee, místními zvané Trinco. V Eaglu kromě skvělých podmínek pro hru zažijete i nádherné výhledy na oceán i džungli. Také 12 km vzdálené golfové osmnáctijamkové hřiště je obrovskou výzvou i pro ty nejzkušenější hráče.

Příznivci zdravého životního stylu a východních filozofií si oblíbili místní ayurvédské terapie. Srí Lanka společně s Indií jsou totiž kolébkou tohoto více než 4000–5000 let starého holistického léčebného systému. Doporučujeme oddat se čisticím a ozdravným pobytům pod dohledem místních specialistů. Liduprázdné pláže ve stylu Robinsona Crusoa, krásné koupání, potápění, organickou ayurvedskou stravu a masáže si můžete vyzkoušet v rezortu 108 Palms Beach v oblasti Salli-Sampaltivo, pouhých 8 km od Trinca. V tomto rezortu nacházejícím se na rozloze 10 000 m2 přímo na pláži mezi palmami vás přivítá profesionální český personál. Vychutnáte si zde skvělou možnost zacvičit si jógu pod vedením vyhlášeného jogína Murugala a místní perfektní kuchyni. Srí Lanka totiž nabízí skvělé gurmánské speciality, pokrmy se zeleninou, rybami a plody moře, rýží a kari. Nepřekonatelnou chutí vás okouzlí ostrovní papája, rambutan, mango nebo lichi. Lahodný pocit vám navodí i výborná pálenka Arak, která se pije s kokosovým mlékem, a hlavně zelený i černý světoznámý cejlonský čaj.

Srí Lanka je nevyčerpatelným zdrojem možností pro odpočinek, aktivní relaxaci i objevování místní historie. Většina návštěvníků ostrova záhy zjistí, že jeden pobyt nestačí a touží se sem vrátit opakovaně. Najdou se i tací, kteří se rozhodli na ostrov přestěhovat. Například nejznámějším Evropanem, který si tento magický ostrov oblíbil a šířil jeho slávu, byl Arthur C. Clark. Jako jediný cizinec po 30 letech získal čestné občanství a napsal zde většinu svých sci-fi románů.

Srí Lanka je skutečným drahokamem mezi ostrovy Indického oceánu. Své kouzlo pak má i pro ty, kteří milují drahé kameny. Je pak nadchnou místní doly, kde se těží safíry a rubíny. Mezinárodní věhlas a uznání si získal zejména modrý safír.

Nikdy nebyla lepší šance začít objevovat nové destinace, prožít nové zážitky. Proč ne třeba právě na Srí Lance a proč ne právě teď! Vítejte ve světě opravdové a dosud turisty ne zcela oceněné exotiky!


Dálky s vůní čaje

Členky dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club se sešly nad šálkem světoznámého cejlonského čaje Dilmah, aby si vyslechly vyprávění o lásce k čaji a k zemi čajových plantáží, slonů, krásných pláží a bohaté historie – Srí Lance.

Dva různé lidské příběhy a jedna společná láska. Dva osudy se setkávají na ostrově, který je již několik staletí znám jako domov nejkvalitnějšího čaje na světě. O cejlonském čaji vyprávěl člověk nejpovolanější – Ivo Moravec, majitel zastoupení značky Dilmah v Česku. Jeho cesta se na Srí Lance protíná s příběhem člověka, který procestoval celou Asii, aby si zamiloval právě tuto zemi – Marek Němec, majitel společnosti Siam Travel.

„Sešli jsme se u vyprávění o Srí Lance, abychom si udělali radost předtím, než vypukne radost z dovolených. Pojďme se příjemně naladit na období, které nás čeká,“ uvedla setkání Helena Kohoutová, zakladatelka dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club. O cestování do dálek pak říká: „Cestování je pro mě stále důležitější, protože mi pomáhá nacházet nové nápady pro další práci a získávat tak potřebný nadhled. Jsem nadšená, že to, co dříve nebylo možné, tím pádem i četnost mých dovolených, je možná a tak snadno dosažitelná. Skype pro firmy a Office 365 jsou mým technologickým pomocníkem a umožňují být neustále v kontaktu s mým týmem, ale i rodinou.“

Cestování v sobě totiž skutečně skrývá možnost nahlédnout svět z jiné perspektivy a nevyčerpatelné možnosti inspirace. Zvláště když má člověk po ruce dobrý čaj.

Mimoklubové setkání dámského klubu se uskutečnilo v pražském chrámu čaje – Dilmah T-boutique v pasáži Broadway. Už místo samotné je prodchnuto harmonickou atmosférou, jakou zažijete na krásné pláži nebo nad šálkem čaje. Atmosféru podtrhuje zajímavé architektonické řešení, které získalo několik zahraničních ocenění. V Dilmah T-boutique vlastně sedíte uvnitř čajové konvice a kolem vás se snoubí duch Asie s elegancí prvorepublikové pasáže.

Láska k cestování a láska k čajům je společná oběma hostům. Vyprávění otevřel Ivo Moravec, který zasvětil všechny přítomné to tajemství kvality čaje.

„Všechny naše čaje jsou zpracovány a zabaleny během několika hodin, což je velký rozdíl od standardní výroby, kdy se čaje dostanou na burzy do Evropy a Ameriky. Tam se lístky míchají a balí, takže čaj na své zabalení čeká měsíce až roky!“ vysvětluje Ivo Moravec.

Ručně sbíraný cejlonský čaj Dilmah je oproti tomu zabalen hned ve vlastních čajových zahradách na Srí Lance. Neztratí tak nikdy intenzivní aroma a čerstvost. Navíc je nemíchaný, díky čemuž může vyniknout rozmanitost jeho chutí. Právě cejlonský čaj je proslulý nejrozmanitějšími variacemi, které může nabídnout díky jedinečné geologii a klimatu ostrova. Odlišná místa původu, nadmořská výška a vlastnosti půdy dávají vzniknout odlišným profilům čaje.

„Dejte si také pozor na skleněné válce v čajových prodejnách, které lidé otevírají a čichají k nim. Čaj tak zcela pozbude původní aroma,“ dodává Ivo Moravec.

Dilmah je rodinná společnost a Ivo Moravec se vyznal k obdivu jeho zakladateli, kterým je cejloňan Merril J. Fernando. Fernandův vztah k čaji je podle Ivo Moravce až fanatický a k jeho profesionalitě přispívá celých 60 let zkušeností. Je průkopníkem balení čaje přímo u zdroje a rovněž prvním výrobcem, který dodává čerstvý čaj zákazníkům bez prostředníka. Čaj Dilmah je rovněž skutečně etickým čajem, který překračuje hranice Fair Trade. Veškeré výnosy z balení zůstávají na Srí Lance a kromě užitku pro pracovníky na plantážích financují více než 300 místních charitativních a ekologických projektů.

Účastnice setkání také měly možnost ochutnat čajové koktejly a dozvědět se něco o čajové gastronomii – možnosti při vaření s čajem jsou totiž překvapivě pestré a může mimo jiné sloužit i jako marináda k potření nebo přísada při uzení masa, kdy se odhalí nové dimenze a delikátnost již známých jídel.

Ze Srí Lanky je vidět na Indii a v malebné exotické krajině můžete zapomenout na rozlehlost asijského kontinentu, který křížem krážem procestoval Marek Němec, majitel společnosti Siam Travel. Proč nakonec zakotvil právě na Srí Lance?

„Srí Lanka vám nenabídne nejlepší pláže, nejkrásnější krajinu, nejúžasnější památky nebo neusměvavější lidi,“ říká o ostrovu Marek Němec. „Ale když to dáte všechno dohromady, získáte dokonalou harmonickou souhru všech těchto věcí.“

Srí Lanka je oficiálně Šrílanská demokratická socialistická republika. Je ostrovním státem na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského Sinhala – Sinhálci je ostatně nazývána hlavní etnická skupina na ostrově. Sinha znamená v sanskrtu „lev“ a celý název lze interpretovat jako „lví krev“. Na Srí Lance ovšem lvi nikdy nežili a proto se přepokládá, že jde o odkaz na Lvího muže, hrdinu místních pověstí, který se stal dědečkem prvního krále.

Marek Němec se na Srí Lanku poprvé dostal v roce 1996, kdy tam zuřila občanská válka mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinovými hinduistickými Tamily. Ostrov jej přesto uchvátil, a proto v oblasti téměř nedotčené turisty začal v letech příměří mezi roky 2001 a 2005 budovat vlastní resort, kterým si chtěl naplnit své sny o exotickém ráji. Jeho dílo přečkalo dvě vážné rány osudu. První bylo cunami v roce 2004, které se prohnalo resortem, na ostrově zabilo 35 tisíc lidí a půl milionu jich nechalo bez přístřeší. Druhou ranou bylo obnovení bojů, které pokračovaly až do definitivní porážky radikální organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu v roce 2009. Vojáci však bojovali jen mezi sebou a resort nechali na pokoji. Evropané se totiž díky pětisetleté koloniální tradici (nejprve ostrov ovládali Portugalci, poté Nizozemci a nakonec Britové) stále těší respektu, protože i samotná britská nadvláda, která trvala až do roku 1947, je hodnocena spíše pozitivně.

„Již během příměří se země otevřela a cizinci si mohli koupit pozemky a investovat peníze,“ vypráví Marek Němec. „Nyní je již všude klid a mír a počty turistů nerušeně rostou. Honem jeďte, než turisté objeví i krásy zapadlejších částí ostrova,“ vybízí.

Na Srí Lance najdete na malém prostoru ostrovní země 8 památek UNESCO, 2500 metrů vysoké pohoří a 6000 slonů. Krajina je pestrá a kromě deštných pralesů, ebenových hájů a romantických pláží se můžete kochat rozlehlými půvabnými čajovými plantážemi cejlonského čaje.


Divoká příroda a divoký život

Tito mírní, charismatičtí obři se zde scházejí každým rokem ve stejný čas, jejich počet někdy překročí i 300. Vidět jich tolik najednou – jak si hrají, jedí, plavou, hledají si svého druha – je dech beroucí podívanou. Toto se děje velmi blízko centra, docela maličkého, hustě osídleného a kompaktního ostrova a je to symbolem, jak jsou sloni pro domorodé obyvatele důležití.

Přeplněná přírodní scenérie

Sloni mohou být jedním z nejoslavovanějších zástupců rozmanitého zvířectva na Srí Lance, ve skutečnosti však reprezentují jen jeden druh z této „přeplněné přírodní scenérie“. Například, Srí Lanka je nejlepší místo na zemi k zahlédnutí nedostižného leoparda a jediné místo, kde je tato velká kočka největším predátorem v systému – na Srí Lance je králem džungle. Je strhující pozorovat leoparda s jeho nápadnými známkami, jak je elegantní, se silným tělem a ladnými pohyby – vyzkoušejte Yala National Park v jiho-východní vyprahlé zóně.

Posledním členem „velké trojky“ na Srí Lance je medvěd pyskatý, chundelatý, nepořádný starousedlík suché zóny pralesa, jehož podlouhlý čumák a drápy jako šavle jsou ideálně vyvinuté pro vybírání termitů z jejich kupek. V květnu a červnu se vrhají na stromy – fantastický i když divný pohled! – aby se nasytili sladkými žlutými plody z palu stromu. Wasgamuwa National Park je jedním z nejlepších míst na ostrově, kde se můžete s medvědem pyskatým potkat.

Chlupatá, šupinatá a okřídlená stvoření

Různé pralesy na Srí Lance oplývají závratnou přehlídkou různých chlupatých, šupinatých a okřídlených stvoření. Naleznete zde 5 druhů jelenovité zvěře, začínající drobným kančilem, který je vysoký pouhých 30 cm, ale je vyzbrojen prodlouženými špičáky, až po samara – velkého majestátního tvora, jehož samci mají impozantně dlouhé paroží. Později je můžete nejlépe uvidět ve vysokém otevřeném prostoru obklopujícím Horton Plains, kde se shromažďují v podvečer, aby se nakrmili dlouhou trávou – a zároveň těžili z ochrany skupiny před číhajícími leopardy.

Cibetky, mangusty a dikobrazi jsou tři druhy malých šelem, které se toulají po zemi, zatímco ve stromech vládnou primáti. Široce rozšířený toque makak je typickou opicí – aktivní, akrobatka a trochu zlomyslná. V Polonnaruwě žijí kolem ruin starověkých chrámů a paláců, kde mláďata skotačí na tisíce let starých rozvalinách. Šedí languři – členové opičího tribunálu krále Hanumana, z hinduistické básně Ramayana, obývají suché nížiny, jsou často viděni ve velkých hloučcích, chodidla stočená k sobě, jako by překračovaly otevřenou zem, dlouhé ocasy zdvižené nahoru a s bezděčným výrazem ve tváři, jako by se na něco ptali.

Často uslyšíme pralesem ozvěnu z horního úbočí centrálních kopců, to když v brzkém ránu zaduní volání „Medvědí“ opice, což je poddruh langura s purpurovým obličejem, který získal své jméno díky své ježatosti. Loris jsou nejmenšími primáty na ostrově a jsou velmi netypičtí, tajemní, noční lovci s dlouhýma tenkýma nohama a zářivýma očima. Je to unikátní, pronikavý zvuk, který rozetne ticho tropické noci až vás zamrazí po celé páteři.

Ještě více vzbuzuje a tuhne krev v žilách při vřískotu Výra velkého, který je zde znám pod jménem ulama nebo-li „ďábelský pták“. Toto je největší a zároveň jeden z tuctu nejvzácnějších výrů na Srí Lance, je součástí komunity 482 druhů ptactva, které zde žijí trvale nebo sem přilétají jen na čas jako návštěvníci, včetně 33 endemických druhů (jako ostrov je Srí Lanka domovem mnohých druhů, které se vyvinuli v izolaci od populace na pevnině a díky tomu si vyvinuli svoje specifické charakteristiky).

Ptačí život na Srí Lance je úžasný, což je důvodem, proč se sem sjíždějí ornitologové i amatérští pozorovatelé ptáků z celého světa. Mohou zde zažít oslňující setkání s okázalým pávem, jež si vykračuje jako dvorní pán a snaží se zaujmout samičku se svými zdviženými, mihotavými ocasními péry. Nebo mohou pozorovat mořského orla s bílým břichem, který se vrhá ze svého místa na zčásti zaplaveném stromě a snáší se nad mořskou hladinou, pak se potopí, aby chytil rybu.

Horbills můžeme pozorovat jak hnízdí ve kmenech vykotlaných stromů, svá hnízda pečlivě zalepí tak, že zbude jenom malá škvírka, kterou podávají potravu svým potomkům. V Sinharaja Forest Reserve a dalších vlhkých částech pralesa najdete další hejna ptáků hledajících potravu, někteří chytají drobné brouky přímo v letu, vytahují larvy ze stromů a nebo se napájí sladkým nektarem květů.

Na malém prostoru, ostrov přímo překypuje různorodostí tvorů, které zde můžete potkat, můžete je pozorovat z pohodlného místa, nebo jak se pohybují městem.
Motýli třepotají jemně křídly, aby přitáhli pozornost ke svému pestrému zbarvení nebo jsou vybarveni naopak nenápadně, aby pozornost odvrátili. Vážky balancují na svých pevných křídlech zatímco éterické motýlice tančí mezi listy, jako malé drahokamy, trpělivě čekají na svých průsvitných blyštících sítích až se ranní rosa osuší prvním sluncem.

Podvodní svět je zde kaleidoskopickou přehlídkou

Za svěží, tropické noci se pobřeží, osvětlené světlem úplňku začíná v jedné své části pomalu chvět. Najednou se mezi zrnky písku vyloupne nejdříve první, potom druhé a za ní další a další malé tělíčko a jejich oblé krunýřky se třpytí v té noci.

Tyto tvorové jsou Kožatky velké, mořské želvy, perfektní miniaturní repliky svých rodičů. Ihned se rozběhnou po pláži směrem k oceánu. Začíná zde velká bitva o holý život. Ve chvíli, kdy doběhnou na břeh, začíná život, což je dokonalá ukázka protikladů oceánu a země, vody a země.

Ještě dále od pobřeží není různorodost druhů o nic méně mimořádná. V podmořském světě začíná kaleidoskopická přehlídka ryb a korálů. Elektrická modrá, zářivá purpurová, svítící žlutá a vše mezitím můžete nalézt v podmořských zátokách. Můžete se vydat k potopeným vrakům, které se jednou pro vždy ponořily do hlubin oceánu. Hledat poklad můžete v jakémkoliv ročním období, neboť podmínky jsou příznivé minimálně na jedné straně oceánu.
Nad mořskou hladinou velryba narušuje vodní linii, můžete ji letmo zachytit běžným pohledem nebo dlouhodobě pozorovat. Když zíráte z oka do oka takovému velkému tvorovi a vnímáte, že on vnímá vás, je to jako byste se dívali zpátky časem. Plejtvák obrovský je největším zvířetem planety, od listopadu do května je můžete vidět z jižního pobřeží Mirissy. Stejně tak keporkaka a vorvaně obrovského. Zatímco ze severo-západního pobřeží z poloostrova Kalpitiya můžete pozorovat delfíny, jak se prohánějí v průzračných vodách – a některým šťastlivcům se podaří si s nimi i zaplavat.

Od písečných dun k oblačnému pralesu, od žabího stromu ke slonovi

Malý ostrov, jednoduchého příjemného tvaru, Srí Lanka, je jako dětská pohádková knížka o stvoření, pláže lemované palmami, ve vnitrozemí husté lesy ze kterých majestátně vystupují pohoří. Monzunové větry ošlehávají tento ostrov dvakrát ročně, jejich směr a déšť, který s sebou přinášejí jsou zodpovědné za rozdělení eco-regionů, které jsou pro tento ostrov charakteristické – a pro tak kompaktní ostrov je tato různorodost naprostou samozřejmostí.

Většina z nížiny patří do suché zóny, s vysokými monzunovými stále zelenými pralesy, sestávající z klenby zelených stromů, kterými pronikají modrá oblaka nad nimi. Dvě části ostrova, jedna severo-západně v Mannaru a druhá jiho-východně v Yale, jsou klasifikovány jako suché části. A i přes nedostatek vody v těchto oblastech, poskytují tato místa útočiště překvapivě velkému počtu zvířat.

Kupodivu mezi ně patří i velcí savci na jiho-východě a mořští ptáci v obou z těchto regionů. Hejna těchto ptáků tady slídí za potravou ve slapových mělkých a slaných lagunách.

Na jiho-západě deště vyživují jedny z nejlepších tropických deštných pralesů v Asii. Bujará vegetace a luxusní růst je charakteristikou tohoto regionu, kde jsou větve obtěžkány velkými zrajícími plody, šťavnatými listy a liánami, které se proplétají ze stromu na strom.

Sinharaja Forest Reserve – patří do světového dědictví UNESCO, zahrnuje největší nížinný tropický prales ve státě a poskytuje návštěvníkům možnost výletů, obdivování motýlů, ptáků a ještěrek a kamenné vyhlídky, které nabízejí velkolepé výhledy na prales

Šplhání nahoru centrálním pohořím, s jeho úbočími, která nejsou pokrytá čajovými rostlinami a místo toho smaragdově zelenými lesy. Toto je místo s nespočtem vodopádů, ať již jednotlivých nebo kaskádovitě spadajícími do údolí. Mechy, lišejníky a kapradiny tady našly svůj domov – daří se jim tady skvěle, stejně tak dalšímu velkému množství rostlin, jež zde vesele bují, včetně orchidejí, které úplně okrádají naši fantazii svými neuvěřitelnými kreacemi.

Jedním z nejvíce pozoruhodných aspektů této biologické rozmanitosti – od písečných dun až po tropické pralesy, od žabího stromu až po slony – je fakt, že všechno zde je dostupné. Všechny ekologické zóny jsou bez hranic a divoký život je tady takovou součástí, že sem můžete zavítat kdykoliv v průběhu týdne. Je zde 12 národních parků a 52 chráněných krajinných oblastí což pokrývá 12% z celé plochy Srí Lanky. A to znamená, že návštěvníci nejsou omezeni na jedno jediné území, které by bylo přelidněné davy turistů. Pro ostrov, kterým Srí Lanka je, je její rozmanitost a bohatství, které ukrývá pravým požehnáním. Milovníci přírody si v tomto ráji přijdou opravdu na své.


Srí Lanka - asijský zázrak

Podbízivé pláže a lákavé vodní sporty, úchvatná krajina a okouzlující vodní laguny, úrodná půda, různé druhy pralesů, impozantní hory, hojné řeky a vodopády a pestrý život divoké přírody – většina druhů zde žije trvale – unikátní ekosystém, fascinující dědictví starověkých kultur a měst, pestrobarevné kulturní zážitky od uměleckých předmětů až po úchvatné festivaly, dále lidé různých etnik, kultur a náboženského vyznání, kteří jsou okouzlující a pohostinní.

Současnou turisticky velmi vyhledávanou službou jsou Ayurvédské lázně a další služby a i proto se Srí Lanka stává jednou z nejvíce vyhledávaných destinací pro uzavření sňatku a prožití líbánek.

A není se čemu divit Srí Lanka je asijským zázrakem.

Od Gondwalandu dále

Začalo to už na počátku věků. Před sto šedesáti šesti milióny let, byla Srí Lanka mnohem jižněji než je teď. Byla spojena s Indií a Madagaskarem přímo uprostřed kontinentu, který se nazýval Gondwaland. Indie a Srí Lanka se stále spojeny nechaly unášet severně, až se jejich velký kus připojil k Asii a tak vznikly Himaláje. Později se vápencové přemostění, které pojilo Srí Lanku a Asii oddělilo a vznikl rozestup 30km.

Perla, slza, mango

A tak se narodil ostrov se svým typickým tvarem, popisovaným jako „perla na náhrdelníku Indie“, přirovnávaný k slze, mangu nebo hrušce. Všechna tato přirovnání jsou mnohem lépe uchopitelná při pohledu shora, z Vesmíru. Další připodobnění jsou jednodušší, pokud si představíme různé části ostrova zvlášť. Manna vypadá jako dinosauří dráp a severní poloostrov vypadá jako hlava dugonga, ohrožený druh, který obývá tyto vody.

Doba kamenná

Lidská historie na tomto ostrově sahá až do doby kamenné – což je přibližně nějakých 125.000 před Kristem. Artefakty, které se zde našly včetně kamenných nástrojů jsou tisíce let staré. Před 15 tisíci lety zde na náhorních plošinách pěstovali ječmen a pšenici. První lidé, kteří sem přišli, osídlili pobřeží, planiny i hory. Nejstarší stopy moderního člověka v Asii, Balanghodský člověk, byly objeveny v jeskyních, v rannější evidenci v době železné, což se datuje do 3. století před Kristem.

3. století před Kristem bylo stěžejní, protože vznikl Buddhismus, který je základem civilizace, která tu posléze vznikla. Legenda praví, ze v 6. století před Kristem jistý Princ Vijaya byl vyhnán ze svého království v Indii a připlul na Srí Lanku, stal se zde prvním králem a zavedl Sinhalese závody. První Sinhalesské království bylo vybudováno kolem města Anuradhapura ve 3. století před Kristem. Mezi 5. a 14. stoletím našeho letopočtu vytlačili invaze z jižní Indie hlavní město do odlehlejších míst, předtím, než se jím stalo Kandy. V letech 1505 až 1948 byl ostrov okupován a kolonizován Portugalci, Holanďany a Brity. Od roku 1978 je Srí Lanka demokratickou socialistickou republikou.

Lidé

Srí Lanka je zemí mnoha etnik, mnoha náboženství a mnoha kultur. Je to díky vlnám přistěhovalců z různým míst. Hlavní etnickou skupinou současnosti jsou Sinhalese a Kamilci. Potom jsou to Muslimové, Malajci a Číňani.

Bez ohledu na to jaké je jejich sociální postavení, jsou lidé na Srí Lance velmi otevření a přátelští. Což se odráží v jejich stále se usmívajících tvářích, s radostí pomohou všem, kteří nejsou obeznámeni se zdejším životem. Zjistíte, že Srí Lančané jsou velmi okouzlující a pohostinní lidé.

Pláže a podmořský život

Srí Lanka je požehnaná 1.330km pobřeží s plážemi – rovnými a nebo plnými zátočin, charakteristickými svým stříbřitě bílým pískem a kokosovými palmami poskytujícími stín.
Na západě leží Negombo, Mount Lavinia, Bentota a Hikkaduwa, na jižním pobřeží Unawatuna, která byla na Discovery Channel zvolena jednou z deseti nejkrásnějších pláží na světě, Weligama, Mirissa a Tangalle, na severo-západním pobřeží Nilaveli, Passekudah, Kalkudah a Arugam Bay, která je na seznamu 10 nejvyhledávanějších míst na světě pro surfování. Bonusem je klima, protože Srí Lanka je destinací, kam lze cestovat v průběhu celého roku. Přestože jí každoročně dvakrát prochází monzunové deště, pokaždé jsou na jiné straně ostrova a v jiný čas.

Klidné safírově modré vody (kromě období dešťů) Indického oceánu mají perfektní stálou teplotu 27°C. Potápění a šnorchlování je velmi populární díky rozsáhlým korálovým útesům podél ostrova. Najdete zde spousty druhů ryb, mezi kterými nechybí barakuda a žralok a 5 druhů želv. Protože byl ostrov po dlouhé roky obchodním centrem, můžeme nedaleko jeho břehů prozkoumávat vraky lodí, které se zde v těchto dobách potopily.

Vodní sporty a dobrodružné aktivity

Populární jsou zde vodní sporty v čele se surfováním – američtí a australští surfaři objevili v roce 1960 příležitosti Hikkaduwy a Arugam Bay – dále můžete provozovat wind-surfing, vodní lyžování, plachtění nebo vyzkoušet jízdu na banánu. Mimo moře můžete vyzkoušet rafting na bílé vodě na Kelani Ganze (řeka), což je strhujícím zážitkem. Také se můžete vydat na trek, lézt po horách či se projet na horském kole.

Dědictví

Na Srí Lance najdeme 7 míst světového dědictví UNESCO. Šest z nich podává svědectví o civilizacích starších než 2.000 let, zatímco tím sedmým je přírodní místo, které se chlubí nejvěšší biodiverzitou mimo Amazonský prales. Dvě z těchto míst – Anuradhapura pravděpodobně největší a nejdůležitější město v Asii a starodávné město Polonnaruwa s velikou sochou Budhy. Jetavana dagoba v Arunadhapuře (3 stol. před Kristem), která byla 120m vysoká, byla třetí největší budova na světě. Nyní je se svými 75 metry je stále největší cihlovou budovou světa.

Anuradhapura je místem Sri Maha Bodhi Bo-tree, vypěstovaným ze stromu pod kterým seděl Budha, když došel svého osvícení. Je to na světě nejstarší dokumentovaný strom. V Polonnaruwě naleznete jednu z největších kamenných knih na světě, Gal Potha („kamenná kniha“), je 8,2m dlouhá a 1,4m široká.

Nejvíce fascinující a populární ze světového dědictví je Sigiriya, nazývána osmým divem světa. Je to ohromná skála, na které jeden z králů nechal vystavět úchvatný palác. Kamenná fasáda byla pokryta smyslnými freskami nebeských dívek, a je to popisováno jako největší obrazová galerie na světě. Některé fresky se stále dochovaly, také zde najdete pozoruhodné komplexy vodních zahrad, což dokazuje sofistikovanost vodovodního systému Srí Lanky.
Sigiriya stále přitahuje davy turistů a je považována za jednu z nejstarších turistických atrakcí na světě.

Dalším místem světového dědictví je Dutch Fort v Galle, který je považován za nejlépe zachovanou pevnost v jižní Asii. Se 14 masivními baštami a systémem uliček, se zachovalými holandskými bungalovy je jednou z nejunikátnější atrakcí na Srí Lance.

Divoká příroda

Srí Lanka je jednou z nejmenších, ale za to biologicky nejpestřejší zemí Asie. Ve skutečnosti je země na seznamu Conservation International jako jedna ze 34 „biodiverzitně nejlákavějších“ míst na světě. Například Sinharaja Forest Reserve je v zemi posledním místem s původním deštným pralesem a je sedmým místem chráněným UNESCEM.

Díky buddhistickému vlivu je na Srí Lance chována úcta ke všemu živému. Udawattakelle a Kandy jsou pravděpodobně nejstaršími chráněnými divokými územími na světě. Je zde 12 národních parků a 52 chráněných krajiných oblastí, což zabírá 13% rozlohy celé Srí Lanky.

Národní park safari nabízí možnost vidět některé z 92 druhů savců na Srí Lance (16 endemických) – slony, leopardy, medvědy pyskaté, sambura, jelenovitou zvěř, cibety, obří veverky, opice, makaky, šedé langury a další.

Yala National Park je místem na světě s největší koncentrací leopardů. Uda Walawe National Park je slavný díky svým slonům.

Srí Lanka je jedním z nejlepších míst na světě, kde je možné zahlédnout modrou velrybu. Při pozorování velryb velmi často uvidíte i delfíny, které jsou pravidelnými návštěvníky při plavbách z Mirissy na jižní pobřeží. Ostrovní pláže také navštěvuje pět ze sedmi druhů želv, které zde žijí.

Ostrov je také rájem ornitologů, trvale zde žije na 233 druhů ptactva (33 endemických). Stěhovaví ptáci dokážou počet druhů zvýšit až na neuvěřitelných 482. Je zde na 171 druhů plazů (101 endemických včetně 2 druhů krokodýlů). Naštěstí je jenom 5 druhů z 83 druhů hadů smrtelně jedovatých. Na ostrově také žije 244 druhů motýlů a 120 druhů vášek.
Krásné scenérie

Se svojí biodiverzitou a různými eko-systémy je Srí Lanka číslem jedna v eco-turismu. Místa, která rozhodně stojí za to vidět jsou Sinharaja Forest Reserve a Knuckles mountain range, dále to jsou národní parky Yala, Udawalawe, Bundala, Horton Plains, Minneryia a Kaudulla a kamenné stavby Ritigala a Pidurangala.

Festivaly a slavnosti

Civilizace na Srí Lance obdařila ostrov odkazem impozantních Buddhistických, Hinduistických, Muslimských i Křesťanských slavností.

Každý úplněk je zde veřejný svátek, známý jako poya. Nejdůležitější je ten v květnu – Vesak – který připomíná Buddhovo narození, osvícení a smrt. Co určitě stojí za to vidět, jsou osvětlené pandaly (bambusová kostra), vyplněná obrazem zachycujícím úryvky z Budhova života.

Festival, který je nejvíc zaměřen pro oko turisty je Kandy Esala Perahera, který se odehrává v Kandy a trvá 10 dní na přelomu července a srpna a vrcholí na Esala Poya. Perahera znamená procesí – a to je vlastně to, co se děje, procházejí kouzelní bubeníci, tanečníci a nastrojení sloni. Důvodem celého festivalu je relikvie, která je zde nesena – posvátný Buddhův zub.

Hinduistické festivaly obsahují Thai Hongal, festival úrody, Maha Sivarathri („Velká noc Shivy“) – nejdůležitějším festivalem celého roku je Shaivites, kteří tvoří hlavní skupinu Hinduistů na Srí Lance – a Deepavali („Svátek světel“).

Nový rok se na Srí Lance slaví většinou 13. a 14, dubna, tento svátek se nevztahuje k žádnému náboženství a slaví ho zde všichni.

Mezinárodně známý svátek Galle Literary Festival se koná koncem ledna, je to čtyři dny trvající svátek, kdy jsou pozváni slavní spisovatelé, kteří zde předčítají širokému publiku.

Festivaly na plážích jsou plné hudby, vystoupení pouličních umělců, dále je zde festival draků, surfařů a další aktivity. Zkrátka magické zážitky na pláži, které pozvednou vašeho ducha a nasytí vaše oči! Přijďte, objevujte a dívejte se!

Ayurvéda

Srí Lanka je místem, kde zregenerujete nejen vaše tělo, ale i vaši Duši.
Ayurvéda je světově nejstarší holistický systém léčení, který je praktikován už řadu století. V dnešní době je velmi vyhledávaný turisty. Naštěstí je Srí Lanka specifickou destinací pro Ayurvédskou léčbu, je zde velký počet lázní, které nabízejí širokou škálu holistických procedur.

Nakupování

Komoditou, která je se Srí Lankou nejvíce spjata je čaj – abychom byli přesní, je to Ceylonský čaj. Tato země je třetí na světě ve vývozu čaje. Pokud si přejete koupit ten nejlepší čaj – ať už černý, zelený nebo bílý, navštivte čajové plantáže a podívejte se, jakým způsobem jsou lístky zpracovávány, než přijde čaj k vám domů na stůl. Stejně tak je Srí Lanka velkým pěstitelem koření jako je skořice, kardamom či hřebíček.

Je zde velká nabídka rukodělných výrobků vyrobených ze stříbra, mosazi, dřeva, kůže nebo rákosu. Na Srí Lance naleznete 45 z 80 druhů drahých kamenů – rubíny, safíry, měsíční kameny, topas, akvamaríny, ametysty a nad vším také zirkony. Pokud navštívíte největší obchodní centrum v Kolombu, které je klimatizované, dostanete se do kouzelného světa plného pestrobarevného oblečení a obuvi vyrobené na vývoz.

Svatby a líbánky

Srí Lanka se stala jedním z nejoblíbenějších míst na světě pro pořádání svatby a prožití líbánek. Stále více a více návštěvníků chce uspořádat svatbu typickým způsobem, jakým se pořádají svatby na Srí Lance. Je to magické prostředí pro veřejný slib závazku na celý život.


Místa světového kulturního dědictví UNESCO

Na Srí Lance naleznete 7 míst, která se stala chráněnými oblastmi UNESCA jako součást světového kulturního dědictví. Je to stejný počet jako má Egypt. A ještě tady máme jeden malý zázrak. Šest z těchto míst odkazuje na civilizace starší než 2.000 let a sedmým místem je přírodní dědictví – místo s nejvyšší biodiverzitou na zemi kromě Amazonského pralesa.

Najdete zde kolosální stavby a monumenty, ale také staré ruiny. Dále královské paláce sahající až do oblak. Místa světového kulturního dědictví dokazují bohatou historii civilizací na tomto ostrově. Největší a zároveň nejzajímavější naleziště jsou tvořeny trojúhelníkem tří míst: Anuradhapury, Polonnaruwy a Kandy. Jsou žijícím odkazem, se svými Buddhistickými mnichy a dalšími věřícími, kteří v hypnotickém transu odříkávají své modlitby – toto všechno jsou stavební kameny kulturního odkazu Srí Lanky.

Díky těmto odkazům je návštěvník vtažen do historie Srí Lanky a jejích zásadních okamžiků – Buddhismus, krále kteří zde nechali rozvíjet technické obory, palácové intriky, opakované invaze a dobývání a nakonec kapitulaci před stálými nájezdníky z Evropy.

Odkaz Srí Lanky vás vezme na jedinečnou duchovní cestu, která vás pozdvihne a příjemně osvěží vaše smysly. Díky kompaktnosti ostrova je velmi jednoduché navštívit během krátké doby všechna místa výše zmiňovaného trojúhelníku.

Svaté město Anuradhapura

Nachází se v Severní Centrální provincii, 206km od Kolomba. Svaté město Anuradhapura je zkrátka zázračným místem. Obsahuje některé z nejstarších dochovaných archeologických pokladů Srí Lanky. Tento ohromující odkaz je impozantní připomínkou dávných civilizací.

Jedno z nejrozsáhlejších mnišských měst, které kdy bylo viděno, vzniklo více než 4 stolení před Kristem, a získalo na své důležitosti s příchodem Buddhismu. První buddhisté toto místo přeměnili na jedno ze základních míst pro buddhistické pouti a středisko vzdělávání. Velcí králové Anuradhapury zde zažili zlatý věk Srí Lanky.
Sláva tohoto města spadá hodně daleko a dozvídáme se o něm ze starodávných spisů z Řecka, Říma a Číny. Ale díky neustálým nájezdům z Jižní Indie, začala sláva Anuradhapury v 10. století našeho letopočtu upadat.

Centrem starověkého města je Mahavihara, nejstarší klášter ve městě. Věřící sem stále jezdí meditovat, je zde Sri Maha Bodhi, což je strom vzrostlý z původního stromu ze severní Indie, pod kterým seděl Budha, když došel osvícení. Thuparama dagoba, vyrostla ve 3. století př. n. l. a byla první dagobou postavenou na Srí Lance. Pokud stojíte před Jetavana dagobou – postavenou z červených cihel, třetí největší budovou na světě, prožíváte neuvěřitelně silné okamžiky. Abhayagiri dagoba je stále pokryta zemí a vegetací, zatímco více známá Ruvanvalisaya dagoba, která byla zrestaurována zářivě svítí do noci. Úchvatná Kuttam Pokuna neboli „dvojité lázně“ se svým zachovalým kamenným schodištěm jsou jedinou dochovanou památkou na Brazen Palace – dříve devítipatrovou budovu s tisíci místnostmi.

Anuradhapura sedí přímo v místě mezi třemi vodními nádržemi známými jako Basawakkulama, Tissa Wewa a Nuwara Wewa. Součást původního zavlažovacího systému stále funguje a my tak můžeme žasnout nad sofistikovanými systémy rozvodu vody v dávných dobách.

Medieval hlavní místo Pollonaruwy

Ve 12. století našeho letopočtu bylo toto místo jedním z nejmodernějších center Jižní Asie. V současné době jeho velmi dobře zachovalé ruiny podávají svědectví o síle a velikosti umělců té doby.

Nachází se 142km od Kolomba, Pollonaruwa je na ostrově druhým nejstarším městem. Mnoho ze stále dochovaných ruin připomíná Parakramabahu Velikého, posledního z řady králů-bojovníků, kteří pomohli městu k jeho slávě.

Srdcem starověkého města jsou připomínky Royal Palace a Council Chamber. Poblíž se nachází vatadage nebo památeční dům, což je krásně dekorovaná kruhová struktura podobající se Stonehenge. Na dalším místě nalezneme Gal Potu (kamennou knihu) – 9m dlouhý kus žuly s vepsanými příběhy. Lankatilaka shrine a úžasná socha Budhy Gal Vihara
jsou vrcholné plastiky Srí Lanského umění. Na tomto místě také najdete mnoho Hinduistických chrámů.

Vznešenost a krása Polonnaruwy je velmi inspirující. Potkáte zde opice, velké ještěry a velkou spoustu různého ptactva. Její krásou byla v roce 1980 unesena i popová skupina Duran Duran, kteří v ní natočili klip, Save a prayer.

Jeskynní chrámy v Dambulle

Nacházejí se v centru ostrova, 148km od Kolomba, na hlavní cestě na sever do Anuradhapury a Polonnaruwy. Jeskynní chrámy jsou mistrovským dílem buddhistického umění. Jsou vyplněny nástěnnými malbami zachycujícími úseky z Budhova života a jsou zde sochy Budhy v rozmanitých pozicích.

V prvním stolení př. n. l. jeskyně poskytli ochranu králi, který uprchnul před nájezdníky z Jižní Indie. Jako vděčnost za to, že se vrátil zpět na trůn zde nechal král postavit tyto chrámy, za to, že mu zde byl poskytnut úkryt.

Dohromady je zde 5 jeskynní. Druhá jeskyně Maharaja Vihara je největší a nejkrásnější, je dlouhá více než 50 metrů, 7 metrů vysoká a téměř 25 metrů hluboká. Spirituální energie v Dambulle je přímo hmatatelná a buddhistické umění, které je zde prezentováno nemá na Srí Lance obdoby. A dalším bonusem je úchvatný pohled dolů ze skály.

Sigiriya

Částečně hedonistický palác nabízející potěšení a částečně svaté místo. Sigiriya je jedním z nejúchvatnějších archeologických skvostů Srí Lanky a jednou z nejčastějších turistických atrakcí. Ve skutečnosti existuje názor, že je vůbec nejstarší turistickou atrakcí na světě, jejíž první návštěvníci spodobnili na jejích stěnách grafity, které jsou popisovány jako první interaktivní kniha na světě. Nachází se severně od Dambully, 196km od Kolomba, celý komplex se skládá z ohromné skály vyšší než 200m, na vrcholu jsou ruiny paláce a u úpatí se rozprostírá komplex zahrad pro potěšení.

Pouze na dvě dekády v 5. století získala Sigiriya na větší důležitosti, a to při boji dvou bratrů. Král, který vyhrál měl syna Kasyapa. Ten ve strachu, že by se poražený bratr mohl vrátit z exilu zde postavil hradby a přesunul hlavní město do Sigiriyi.

Megalomanský, ale stále spirituální Kasyapa, měl stále velmi dobrý vkus. V Zahradách potěšení je několik bazénů, kanálů a fontán ze kterých prýští voda již po 1500 let. Cestou nahoru podél skály jsou známé Sigiriyjské fresky, obsahují 21 pannen s obnaženými ňadry, které mají znázorňovat božské nymfy, ale dozajista byly vymodelovány podle Kasiových milenek. V půli cesty narazíte na lví tlapy (lion´s paws), což je součástí původního vchodu, kdy každý návštěvník musel projít kolem otevřené lví tlamy.

Královské město Kandy

Uprostřed bujné vegetace hor v severní části ostrova se nachází Královské město Kandy,
116km od Kolomba, bylo na Srí Lance posledním nezávislým územím, které přežilo dvě století nájezdů kolonizátorů z Portugalska a z Dánska, než padlo pod nadvládu Britů roku 1815. Dědictví této tradice se zachovalo dodnes díky charakteristické architektuře tohoto města, umění a tanci.

Domovem svaté relikvie Buddhova zubu je Dalada Maligawa neboli Temple of the Tooth (Chrám zubu). To je zážitek, který žádný z návštěvníků nemůže vynechat. Říká se, že byl ukraden z Buddhovi pohřební hranice a propašován na Srí Lanku ve vlasech princezny. Tato relikvie je velmi významná. Každým rokem se slaví v červenci nebo srpnu svátek Esala Perahera (perahera znamená procesí), který je úchvatnou podívanou, plnou nastrojených slonů, tanečníků s ohněm a bubeníků.

Vše se odehrává kolem krásného jezera, které je ve středu města s výhledem do okolních kopců ve kterých je spousta chrámů. To jsou příjemné chvíle, jak prožít svůj čas v Kandy. Zažít pulzující rytmus bubnů a pestrobarevné tanečníky je zkrátka kulturní povinností.
Nebo můžete jít na procházku do Královské Botanické zahrady Peradeniya, 6km jižně od města. Kandy je také nejlepším místem na Srí Lance pro studium meditace.

Dutch Fort v Galle

V 17. století byla Holandská pevnost v Galle nejlépe zachovanou tvrzí v Jižní Asii. Nachází se na nejjižnějším cípu 173km od Kolomba. Vstoupíte do impozantní kamenné bašty a na chvíli se vrátíte v čase. Uvnitř pevnosti ucítíte jak na vás dýchá kouzlo starého světa. Rovné uličky jsou lemovány domy z doby Nizozemské kolonizace a přivítáte naprostou absenci automobilové dopravy. Je zde několik muzeí a starých obchodů, které připomínají kuriozity z doby Nizozemské kolonizace. Ze všech těch budov, je asi nejvíce zajímavý Dutch Reformed Church, obsahující zdobení připomínající Nizozemské zakladatele tohoto místa. V pevnosti také najdete nejexkluzivnější ubytování butikového stylu ve vilách připomínajících slávu kolonizačního období.

První opevnění v Galle založili Portugalci, avšak v roce 1640 byla pevnost dobita Nizozemci. Opevnění bylo zpevněno a byl založen systém ulic. Další vzrůst přišel v době, kdy místo dobili Britové. Přístav byl po dlouhou dobu důležitým obchodním místem, ale s vybudováním přehrady v Kolombu, se důležitost Galle zmenšila.

Jděte se jen tak projít kolem ochranného valu, pozorujte děti jak pouští draky, zažijte poklidnou atmosféru dávno zašlé éry kolonizace, zahrajte si kriket nebo si všimněte párů, které se ukrývají před očima kolemjdoucích pod slunečním deštníkem. Ti všichni vypadají pozvednuti náladou této malebné pevnosti.

Sinharaja Forest Reserve (Sinharaja prales)

Vlhký, záhadný a plný života, to je Sinharaja Forest Reserve, leží 120km jiho-východně od Kolomba a je posledním rozlehlým deštným pralesem na ostrově. Přes 11 tisíc hektarů, které se táhnou od mokré zóny až k jižní části kopců. Sinharaja je ekologickým pokladem. Se svým ohromujícím množstvím druhů fauny a flóry je na vrcholu biodeverzity na celém světě.

Je zde na 130 druhů ptáků, včetně 33 endemických druhů Srí Lanky. Je zde také bohatá škála plazů a tisíce druhů hmyzu, přičemž mnohé z nich dosud nebyly vědecky objeveny. Savce zde zastupuje langur s fialovým obličejem (endemický druh opice) a obří veverka. Sinharaja je také domovem nepolapitelného jaguára.

Je lepší navštívit prales pěšky, což vám dodá pravdivý zážitek džungle. Místa odkud začít jsou Deniyaya na východě a Kudawa na západě.


Nedotčené pláže

 • Prsty si užívají báječného písku.
 • Akvamarínově modré vlny Indického oceánu se něžně rozprostírají na zlatém pobřeží.
 • Usrkávání čerstvého kokosu ve stínu ševelících palem.
 • (Ne příliš dlouhé) vyhřívání na časně ranním nebo podvečerním slunci.
 • Osvěžení v rozlehlé mořské ploše s hladinou odrážející sluneční paprsky.

Některá z potěšení nabízených plážemi na Srí Lance.

Tam, kde jsou na Srí Lance pláže, budete hýčkáni mnoha možnostmi.
Pláže o celkové délce 1.340km lemují ostrov, od již dlouhodobě zavedených turistických destinací na jižním pobřeží, k rozsáhlým plážím na hlubokém jihu, až po méně často navštěvovaná místa na severu a východě. Nezáleží na ročním období, každým okamžikem zde naleznete pláže, které jsou v sezóně a jen čekají na to, až vás přivítají na svém vyhřátém písku.

Jižní pobřeží

Většina návštěvníků Srí Lanky zamíří k plážovými destinacím jižního pobřeží, většinou situovaných jižně od Kolomba. Každá destinace si vyvinula svůj vlastní specifický charakter a má svá vlastní jedinečná místa k vidění, všechny v blízké dostupnosti z hlavního města. Pojďme začít s Nekombem (37 km od Kolomba), pouze 6km od Bandaranaikského mezinárodního letiště, je excelentní možnosti výletů pro ty, kteří chtějí podniknout krátký výlet na ostrově a nemohou se příliš vzdálit od Kolomba.

Město má dlouhou historii turismu a širokou pláž, ale také láká návštěvníky, kteří mají rádi plavbu po Holandských kanálech, pestrobarevné rybí trhy a bary, kde to po setmění žije. Stejně vhodná pro návštěvníky hlavního města je i návštěva pláže Mount Lavinia – pouhých 12km jižně od centra města. Pláže přímo vybízejí k podvečerní procházce nebo k dovolené, dále si můžete vychutnat večeři v jedné z mnoha různých restaurací. V poslední době se toto místo stalo vyhledávaným pro svůj noční život s nejlépe hodnocenými párty v Kolombu.

Směrem dolů po pobřeží, návštěvníci opustí městskou aglomeraci a začnou vnímat více relaxační charakter jihozápadního pobřeží.

Wadduwa – (35km od Kolomba) je nejoblíbenějším víkendovým místem lidí žijících v Kolombu a najdete zde jedny z nejkrásnějších hotelů na pobřeží.

Kalutara (42km od Kolomba) hostí nespočet hvězdičkových hotelů, další typicky ohromující pláž a také majestátní tří poschoďový Buddhistický chrám, který má jako jediný na světě dutou Stúpu. Cesta se konečně napojí na pobřeží, poté co přejedete železniční trať v Paygale a od této chvíle se před vámi rozprostře dech beroucí vyhlídka na panenské pláže.

Bentota (62km od Kolomba) zůstává jedním z nejkrásnějších plážových resortů tohoto pobřeží, s velkými hvězdičkovými hotely, exkluzivními butiky a úchvatnou zahradou Bevis Bawy – bratr nejznámějšího architekta Srí Lanky. A ještě navrch se Bentota může chlubit širokými, pitoreskními plážemi a řekou Bentota Gangou, na které se turisté mohou vydat na lodní plavbu nebo provozovat vodní sporty.

Dále od Bentoty se stále táhnou a rozprostírají před návštěvníky pláže přes Induruwu až se konečně dostaneme do Hikkaduwy (98km od Kolomba) – jednoho z nejznámějších plážových resortů na ostrově. Hikkaduwa je proslulý pro své možnosti k potápění a korálové útesy, a stejně tak pro surfování a noční život.

Historický přístav města Galle (116km od Kolomba) – se svým UNESCEM chráněným světovým dědictvím – Holandskou pevností – a módními hotely s malými plážemi.

Dále na jih od Galle je známá pláž Unawatuna(120km od Kolomba), která je stále nejvyhledávanějším místem těch, kteří chtějí pláže, písek a slunce. Unawatuna byla zvolena jednou z 12 top pláží na světě a poskytuje báječné potápění, pohodovou atmosféru a noční život. Většina ubytovacích kapacit je zde v hostitelských rodinách, které jsou vhodné pro nezávislé cestovatele. Pro ty, kteří chtějí luxusnější ubytování je lepší zůstat v Galle přístavu a navštívit Unawatunu přes den.

Během celé délky pobřeží od Negomba až po Unawatunu máte nespočet příležitostí k vodním radovánkám a plážovým sportům, setkáte se s nejvyšším standardem služeb i ubytování a stále zůstáváte v blízkosti hlavního města a letiště. Nejvhodnější doba k navštívení jižních pláží je od listopadu do dubna, tady slunce lákavě svítí, zatímco monzuny jsou na východním pobřeží.

Hluboký jih

Pro ty, kteří rádi cestují trochu dál a mají radost z nových objevů a zapadlých pláží, je připraven hluboký jih Srí Lanky.

Weligama zátoka (143km od Kolomba) je zkrátka malebná, stále zde sedí rybáři na bidlech v moři a prohánějí se katamarány. Pro ty, kteří hledají něco speciálního je zde ostrov Taprobane, na který je možné se přebrodit ze zátoky.

Hned za Welligamou leží Mirissa (155km od Kolomba), kterou mnozí považují za nejlepší pláž hlubokého jihu, která si zachovala pocit nedotčení a vyznačuje se krásnými jeskyněmi. Je oblíbeným místem surfařů, Mirissa je místem vhodným pro sporty a pro pohodové cestovatele.

Na konci této pobřežní linie leží Tangalle (195km od Kolomba), která se pyšní ohromujícími opuštěnými plážemi, které sahají tak daleko, kam až oko dohlédne. Také máte možnost uvidět želvy u Rekawy a navštívit kamenný chrám Mulkirigala s jeho nástěnnými malbami a s nezapomenutelným výhledem na krajinu.

Východní pobřeží

Pro skutečně neposkvrněný a průzračný zážitek z pláže neexistuje lepší místo, než je východní pobřeží. Nilaveli a Uppuveli (271km od Kolomba) leží na sever od Trincomalee a již po mnoho let poskytuje pohostinnost svými úchvatnými rozsáhlými písčitými plážemi.

Na pobřeží leží Pigeon Island (Holubí ostrov) – místo pro potápěče se svými zářivými korálovými zahradami a hejny tropických rybek. Zde návštěvník může také objevit teplé prameny, pátý největší přírodní přístav na světě v Trincomalee a spoustu vážených Buddhistických a Hinduistických chrámů.

Poblíž Batticaloa jsou pláže Kalkudah a Pasekudah (346km od Kolomba), které jsou těmi nejméně navštěvovanými na východním pobřeží. Dohromady je to celkem asi 6km krásného písku, klidného akvamarínového moře, které je chráněno pobřežním korálovým útesem.

A nakonec je na východním pobřeží Arugam Bay (314km od Kolomba) velmi dobře zavedené surfařské středisko, nedotčené pláže, které vedou od severu na jih celým městem. Poblíž se také nachází národní park Lahugala, který je domovem celé řady tropického ptactva a stád slonů.

Severní pobřeží

Sever Srí Lanky nabízí svůj charakteristický plážový zážitek, s ostrovy rozesetými kousek od pobřeží Jaffna(396km od Kolomba), panenské pláže lemované palmyrovými stromy, proslulá mělčina Casuarina Beach a divoké a nezapomenutelné písečné duny na Manalkadu. Na severozápadním pobřeží Srí Lanky je Kalpitiya(150km od Kolomba) se svými neposkvrněnými plážemi a azurovým mořem, které je v sezoně domovem delfínů a velryb, a které je také domovem známého Bar reef – největšího korálového útesu na Srí Lance.

Nejlepší čas na návštěvu neposkvrněného severního a východního pobřeží je od května do září.

Kdekoliv se rozhodnete rozprostřít svůj ručník, ujistěte se, že máte s sebou dostatek vody na pití a opalovacího krému. I když je pod mrakem, tropické slunce je extrémně silné a moudrý návštěvník se zahalí oblečením nebo alespoň natře krémem. Pamatujte si, že dehydratace může být hlavním problémem po tom, co jste strávily nějaký čas na tropické pláži. A nakonec, prosím, respektujte prostředí pláže, neodhazujte odpadky a nenakupujte nelegální suvenýry vyrobené z korálů a z želvoviny.

Hlubinné modré dobrodružství

Místa pro potápění jsou Negombo, Hikkaduwa, Unawatuna, Weligama, Mirissa, Tangalle, Pigeon Island a Bar Reef poblíž Kalpitiya, nejenom že potkáte nepočítaně druhů exotických útesových ryb a některé ze 138 specifických korálů Srí Lanky, ale máte také možnost potopit se k některým ztroskotaným vrakům u pobřeží. Pokud raději zůstáváte nad vodou, ale stále milujete mořský život, jeďte se podívat na delfíny a na velryby do Mirissi, Trincomalee a Kalpitiyi. Pro ty, kteří rádi surfují jsou hlavní místa Hikkaduwa, Mirissa a Arugam Bay.

Ať již toužíte po pěti hvězdičkovém plážovém resortu, pohodovém surfařském ráji nebo potápění k vrakům s pestrobarevnými tropickými rybkami, na Srí Lance nejdete pro sebe ty pravé pláže. Překvapivě, ze všech těchto pláží se každý den můžete dostat do hlavního města. Cestou, která odhaluje mnoho různých aspektů ostrovní rozmanitosti – vše ve všem, upřímně ohromný zážitek.